<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=907147476099227&amp;ev=PageView &amp;noscript=1">
woman placing bag outside

How do I found out how my area is priced?

It’s our goal to make premium laundry service work with all budgets.

HappyNest is available in 37 states and is soon to be nationwide. Pricing varies by location and averages about $1.90 per pound but could be as low as $1.70 in your neighborhood. Some areas are subject to per bag pricing.

When signing up for a HappyNest account, after the address verification step in the signup process we will confirm service in your area and display that area’s prices.

 

Per Bag

What do I need to know?

For your first pickup, you can use any laundry bag of your own or a kitchen bag. Our navy HappyNest bags can hold approximately 25 lbs of laundry. Your charge for this first service will be determined by weighing all the laundry you send in and dividing by 25 to determine how many bags to charge.

Upon return of your first order, HappyNest will provide you with 2 navy blue bags, sized 22’ x 28’. Simply fill the bags with laundry for all subsequent pickups. You will be charged a flat rate per bag.

Schedule A Pickup

Pricing by the Pound

How much does my laundry weigh?

Without stepping onto a scale with your bag of laundry and then subtracting your own weight, figuring out how much your laundry weighs can be tricky. We can tell you that a 13-gallon kitchen bag holds about 15 pounds of laundry - or one to two loads - but first time users often underestimate. We suggest you start small and get a feel for how great the service is and a sense of what it will cost you. If you’re using HappyNest for the first time, try just sending us pants, shirts, socks and undies and leave out the sheets and towels. We’re confident you’ll find us to be surprisingly affordable, but we want to make sure your first impression is a positive one.

Schedule A Pickup
 

What about doing laundry myself?

Even doing your own laundry carries a significant cost

High Energy Usage

High Energy Usage

Each load of laundry uses high amounts of energy. A dryer is responsible for 6% of your home's energy use. If you have multiple people in your household, the utility bills can add up quickly!

pricing icons-02-1

2,000 Gallons of Water

The average washing machine uses 41 gallons of water per load. Even if you do 1 load of laundry per week, that's over 2,000 gallons a year!

$115+ in Electricity Bills

$115+ in Electricity Bills

Washers and dryers use a lot of electricity. The combined cost of doing laundry can add up to more than $115 a year for the electricity alone.

Give the Gift of Free Time

Lighten the load for friends and family by giving them the gift of a next-day laundry service.

If you are unsure if we service the ZIP Code that your intended gift card recipient is located in, please reach out to our Customer Service team at (855) 335-9274.